Õppestuudio ajalugu

Õppestuudio rajamine

2008. aastal hakati kooli initsiatiivil ning Tartu valla toel rajama õppestuudiot. Esimesi ideid stuudio väljanägemise, sisustamise ning varustuse osas saadi Tartus tegutsevast AloTVst. Stuudio edasise arendamise osas tehti koostööd Lätis tegutseva Vidzeme Televisiooniga ja hiljem Läti Regionaaltelevisooniga. 

Stuudioks ehitati endisesse gaidide rühma poolt remonditud ning hiljem tühjana seisma jäänud ruumi, mis asub kooli keldrikorrusel ning millel pole aknaid (joonis 36). Akende puudumine tuleb stuudiole kasuks, sest nii ei kosta stuudiosse välist müra. Ruum jagati kolmeks: veidi avaramaks stuudioosaks, sellest väiksemaks re¾iiruumiks ja kõige väiksem on foonika. Foonikaruumi seinad ja lagi kaeti helikindlalt, et audioprojektide salvestamisel oleks akustika peegelduste- ehk kajavaba. Mürakindlust tagab stuudioruumi akustiline lae- ning seinakattematerjal ja ventilatsioonisüsteemile paigaldatud summuti. Samuti see, et aulasse avanevad uksed on kahekordsed ning sisenemine stuudiosse toimub läbi väikese topeltuksega eesruumi. 

Stuudioruumi lakke kinnitati raamid suunatavate ning eraldi sisselülitatavate stuudiopro¾ektorite jaoks. Reguleeritavate luminofoor pro¾ektoritega saab iga videovõtte jaoks tekitada kõige sobivama valguslahenduse.

 

Joonis 36. Õppestuudio ehituse algus

 

2009. aastal valminud stuudios õpiti aastaid tegema mitme kaameraga stuudiosalvestusi, mida sai hiljem arvutites edasi toimetada. Otseülekanneteks vajaliku tehnika puudumise tõttu videoülekandeid siis veel ei tehtud (joonis 37). Videotöötlus toimus sellel ajal Windowsi arvutites tarkvaradega Pinnacle Studio 14, Pinnacle Studio 16 ja Adobe Premiere Elements. Helitöötluseks kasutati programmi Cool Edit Pro, millest hiljem sai Adobe Audition, mida kasutatakse praegu stuudios. MLEDU projekti käigus sai soetatud kolm suurt iMac arvutit ning nendes arvutites kasutasime videotöödeks programme Final Cut Pro ja põhikooliõpilastega ka iMovie.   

 

Joonis 37. Meediatund õppestuudio re¾iiruumis 2015. a

Õppestuudio praegu

Kooli õppestuudio on praeguseks leidnud väga aktiivset kasutamist nii media õppesuuna õppetööks (joonis 38) kui huvitegevuseks. Praegu on õpilaste kasutuses professionaalsed kaamerad JVC ProHD, Sony FS700 ja Panasonic AG-AC30EJ. Foto- ja videoprojektideks kasutavad õpilased viite digi­peegelkaamerat Canon EOS 60D. Fototöötlust, helisalvestust ning videomontaa¾i saavad õpilased teostada Adobe rakendustega Premiere Pro (videotöötlus), Audition (helisalvestus ja -töötlus), Photoshop (fototöötlus), InDesigne (kujundus ja küljendus trüki- ja digimeedia jaoks), Illustrator (vektorgraafika), Acrobat (PDF formaadis dokumentide loomiseks ja jagamiseks), XD (mobiilsete kujundus- ja turunduslahenduste loomiseks). On võimalik teha ka droonivõtteid, milleks kasutatakse videodrooni DJI Mavic 2 Pro.

 

Joonis 38. Meediatund õppestuudios 2019. Keskel juhendaja Timo Arbeiter

 

Aastail 2013-2018 tegutses kooli õppestuudio Re:TV Eesti (Regionaaltelevisoon Eesti) nime all. Nüüdseks enam sellist nime pole ning stuudiot kasutatakse meedia tundideks ning stuudios tehakse ka kooli enda otseülekannet Lügevisioon (joonis 39).

 

Joonis 39. Otseetris on Lähte kooli videouudised Lügevisoon